Rada i Parlament Europejski osiągnęły porozumienie w pierwszej kolejności Rewizji Dyrektywy w sprawie Czynników Rakotwórczych i Mutagenów.
Dyrektywa wprowadza w swoim załączniku I „prace związane z narażeniem na respirabilną krzemionkę krystalicznego pyłu generowanego przez proces roboczy „i określa limit zaangażowania zawodowego wartość wiążącą (BOELV) 0,1 mg/m³ dla respirabilnej krzemionki krystalicznej. Porozumienie NEPSI to uznany za cenny i niezbędny instrument wspierający jego wdrożenie.
W dniu 11 lipca 2017 r. COREPER przegłosował porozumienie osiągnięte przez prezydencję Rady, Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego w sprawie przeglądu dyrektywy z 2004 r o ochronie pracowników przed narażeniem na działanie czynników rakotwórczych lub mutagenów w miejscu pracy. Nowy tekst musi zostać formalnie przyjęty przez Radę i Parlament Europejski.
Dyrektywa ustanawia dodatkowe limity narażenia na dodatkowe 11 czynników rakotwórczych, oprócz tych, które dotyczą dyrektywy już istniejącej z roku 2004. Wśród których powstał BOELV dla respirabilnej krzemionki krystalicznej w procesie pracy przy wartościach 0,1 mg / m³. Artykuł 18a określa, że Komisja Europejska oceniła potrzebę modyfikacji tej wartości granicznej w ramach kolejnej oceny wdrożeniea dyrektywy.
Sygnatariusze NEPSI uznają europejską granicę wartości wiążącej, która ma na celu ochronę pracowników i definiuje jasne warunki działania w całej UE.
Punkt 6 preambuły dyrektywy uznaje rolę Dobrych Praktyk Dialogu Społecznego
„Porozumienie w sprawie ochrony zdrowia pracowników poprzez dobre postępowanie i korzystanie z krystalicznej krzemionki i produktów ją zawierających” (tak zwana umowa NEPSI) jako cenny oraz niezbędny instrument uzupełniający wymogi regulacyjne i wspierający ich skuteczne wdrożenie.
Partnerzy społeczni NEPSI są wdzięczni za to pozytywne uznanie, które wzmacnia ich potrzebę dalszej współpracy, w celu zwiększenia ochrony zdrowia pracowników. Będą mocno zachęcać do wyraźnego uznania roli dobrych praktyk, jak miało to miejsce w przeszłości odnośnie porozumienia NEPSI, jako niezbędnego instrumentu ułatwiającego przestrzeganie i wspieranie wdrażania wymagań dyrektywy, które pomogłyby w utrzymaniu i rozwoju tej cennej umowy dialogu społecznego.
Porozumienie o dialogu społecznym NEPSI zostało podpisane dziesięć lat temu przez zróżnicowaną grupę branży i związków reprezentujących ich siłę roboczą (patrz lista sygnatariuszy poniżej). Razem sygnatariusze utworzyli NEPSI, Europejską Sieć ds. Krzemionki Krystalicznej, celem wdrożenia skutecznych środków ochronnych poprzez zastosowanie dobrych praktyk i ścisłe monitorowanie stosowania wymogów Porozumienie w formie sprawozdań dwuletnich dotyczących kluczowych wskaźników skuteczności. Jest to pierwsze europejskie porozumienie wielosektorowe.
Porozumienie NEPSI skutecznie prowadzi do niższych poziomów narażenia na respirabilną krystaliczną krzemionki poprzez rozpowszechnianie Dobrych Praktyk. Komisarz Marianne Thyssen podkreśliła z okazji dziesiątej rocznicy istnienia Umowy: „Określanie wartości dopuszczalnych przez Prawodawstwo UE ma zasadnicze znaczenie w ochronie zdrowia pracowników, ale jest to jakość wdrożenia i egzekwowania, które pozwolą określić, czy życie jest chronione”.
Partnerzy społeczni NEPSI liczą na wsparcie instytucji europejskich w celu utrzymania i dalszego rozwoju tak wysoce skutecznego porozumienia w sprawie dialogu społecznego.
Bruksela, 13 lipca 2017 r
Źródło: The European Network on Silica https://www.nepsi.eu
NEPSI jest akronimem, oznaczającym “Europejską Sieć Krzemionki”, utworzoną przez europejskie związki branżowe Pracowników i Pracodawców, które podpisały dokument Dialogu Społecznego „Porozumienie dotyczące ochrony zdrowia pracowników poprzez prawidłowe obchodzenie się i użytkowanie krzemionki krystalicznej i produktów, które zawiera” w dniu 25 kwietnia 2006 r.
Sygnatariusze NEPSI:
BIBM – Międzynarodowe Biuro Konstrukcji Prefabrykowanych
CAEF – Europejskie Stowarzyszenie Odlewni
CEEMET – Europejska organizacja pracodawców branży metalowej, inżynierii i technologii,
Oparte na przemyśle
CEMBUREAU – Europejskie Stowarzyszenie Cementowni
Cerame-Unie – Europejskie Stowarzyszenie Przemysłu Ceramicznego
EMO – Europejska Organizacja Zapraw
ERMCO – europejska gotowa mieszanka betonowa
EURIMA – – Europejskie Stowarzyszenie Producentów Insulatorów
EUROMINES – Europejskie Stowarzyszenie Przemysłu Górniczego
EUROROC – Europejska Federacja Przemysłu Kamieni Naturalnych
EXCA – Stowarzyszenie Europejskich Strenght
ECSPA – Europejskie Stowarzyszenie Producentów Silikatu Wapń (dobrowolne)
FEVE – Europejska Federacja Szkła Kontenerowego
GlassFibreEurope – Europejskie Stowarzyszenie Producentów Włókien Szklanych
SZKŁO DLA EUROPY – Stowarzyszenie handlowe dla producentów budowlanych i motoryzacyjnych w Europie
I szkła transportowego
IMA-Europa – Europejskie Stowarzyszenie Minerałów Przemysłowych
UEPG – Europejskie Stowarzyszenie Producentów Kruszyw
IndustriAll – Europejski Związek Zawodowy
Najwyższe dopuszczalne stężenia (NDS) i natężenia (NDN) czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy.
W dniu 5 lutego 2018 roku, odbyła się konferencja uzgodnieniowa dotycząca projektu rozporządzenia w sprawie NDS (najwyższych dopuszczalnych stężeń), i NDN (najwyższych czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy).
Podczas konferencji zadałem pytania i otrzymałem odpowiedzi Dyrektor Departamentu Prawa Pracy, w sprawach interesujących producentów kruszyw:
- Rozporządzenie w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń (NDS) i natężeń czynników szkodliwych (NDN), dla zdrowia w środowisku pracy, będzie obowiązywać od dn.21 sierpnia 2018 r.
- Krzemionka krystaliczna (zgodnie z poz. 315 załącznika nr 1 do rozporządzenia), zostanie przyjęta NDS KK – 0,1 mg/m3.
- Normy dotyczące oznaczenia pyłów zostaną wydane do 21 sierpnia 2018 r. (przekazane do PKN do końca maja 2018).
- Rozporządzenie od dn. 21 sierpnia 2018 r., dopuszcza dwuletni okres przejściowy (21.08.2020r.)w sprawie poprowadzenia badań oraz podjęcia przez przedsiębiorcę działań mających na celu doprowadzenie do NDS KK – 0,1 mg/m3 w strefie oddychania (ok. 75 cm wokół głowy pracownika).
Treść tabeli:
Przeprowadż początkową ocenę ryzyka ekspozycji na krzemionkę krystaliczną w pracy.
Wprowadź dobre praktyki.
Zorganizuj obserwację zdrowia robotników.
Zapewnij informację, instrukcję i szkolenie siły roboczej.
Obserwuj zastosowanie Porozumienia i dobrych praktyk.
Podaj sprawozdanie z zastosowania Porozumienia i dobrych praktyk.